Grunge

Co nam tam podchodzi pod ucho, pop czy badający laryngolog z otoskopem.

Moderatorzy: Tija, Julcia_Volk

Grunge

Postprzez P.i.B.i. » 27 lutego 2010, o 19:38

Grunge – styl w muzyce rockowej powstały w drugiej połowie lat 80. w USA, charakteryzujący się dość ostrym, agresywnym brzmieniem, ale zdecydowanie różnym od heavy metalu, bardziej zbliżonym do brzmienia "tradycyjnego" rocka lat 60., odrzuceniem i pogardą dla typowego sztafażu scenicznego muzyków rockowych lat 80., sztucznych brzmień elektronicznych oraz większym zwróceniem uwagi na przekaz, jaki niesie tekst.Grunge charakteryzuje się dość ponurym nastrojem, często naładowanym złością, frustracją, goryczą i ostrą negacją rzeczywistości. Charakterystyczne dla tego stylu są też klimaty autodestrukcji i nienawiści do samego siebie. Skłonności te są czasami wyrażane w tekstach i muzyce pełnej agresji, buntu i ostrych brzmień, czasem wręcz przeciwnie w formie powolnych, naładowanych rezygnacją i zniechęceniem ballad "psychodelicznych". Często występują tu też teksty pełne gryzącej ironii i autoironii, nierzadko połączone z rozmaitymi eksperymentami formalnymi, ale zawsze czynionymi wyłącznie za pomocą "standardowych" instrumentów rockowych. Z grunge'em jest też związana swoista moda. W "klasycznym" wariancie cechuje się ona noszeniem starych, spranych jeansów (szczególnie czarnych), za dużych, bardzo luźnych flanelowych koszul z podwiniętymi rękawami, zwykłych trampek czy Martensów, długich włosów, małych kolczyków w uszach i charakterystycznych, małych, spiczastych bródek. Grunge'owcy sami w sobie mimo frustracji mają raczej łagodne uosobienie, często hippisowskie.Grunge odrzucił telewizję, sztuczne kreowanie gwiazdy i koncerty z playbacku.


Co o nim sądzicie? Czy uważacie, że ,,grunge is dead,, ? Osobiście jestem wielkim zwolennikiem tej kultury i drażni mnie gdy ktoś wyśmiewa się z niego tak naprawdę go nieznając. Myślę, że chodzi tu o pogardę dla wszystkiego co mówi po części o bólu i głebszych wartościach (jak np. grunge) a nie o wiecznej zabawie i lansowaniu się swoją fajnością i szczęściem... Jakie są wasze odczucia? ;]
Avatar użytkownika
P.i.B.i.
Nowy
 
Posty: 37
Dołączył(a): 26 kwietnia 2009, o 12:45

Powrót do Muzyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron