Dostojewski

Buszujący w zbożu czy Ania z Zielonego Wzgórza?

Moderatorzy: Tija, Julcia_Volk

Dostojewski

Postprzez Lacrima » 23 sierpnia 2007, o 09:25

pkjklh hj j
Ostatnio edytowano 2 kwietnia 2010, o 00:08 przez Lacrima, łącznie edytowano 3 razy
MEIN HERZ BRENNT!!!


J...... :*
Lacrima
Nabijacz
 
Posty: 475
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, o 08:53

Postprzez mysz87 » 23 sierpnia 2007, o 10:41

Hmm.. kolesia kojarzę tylko z lekcji języka polskiego. a dokładniej właśnie ze 'zbrodni i kary' Oczywiście książki nie przeczytałam tylko streszczenie, więc wiele nie pamiętam. Ale wiem, że ludziom w klasie się ta lekturka podobała. Generalnie w tym temacie moja siora by miała więcej do powiedzenia niż ja :lol:
Ostatnio edytowano 25 sierpnia 2008, o 19:56 przez mysz87, łącznie edytowano 1 raz
Polityku jeden z drugim, pamiętajcie małych ludzi,
bo bez nich żaden z was nigdy nie byłby taki duży.
Nie zapominajcie nigdy, bo lud nigdy nie zapomni,
za kłamstwa, krzywdy przyjdzie czas że się upomni.
Avatar użytkownika
mysz87
Zaawansowany
 
Posty: 173
Dołączył(a): 21 sierpnia 2007, o 17:38
Lokalizacja: loża Szyderców

Postprzez Anna Molly » 23 sierpnia 2007, o 11:58

Czytałam tylko "Zbrodnie i kare", książka bardzo mi się podobała (jedna z ciekawszych lektur o ile nie najciekawsza). Może i bym miała ochotę przeczytać więcej książek jego autorstwa, ale niestety nie mam na to czasu :rolleyes:
Ostatnio edytowano 25 sierpnia 2008, o 19:57 przez Anna Molly, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Anna Molly
Nowy
 
Posty: 31
Dołączył(a): 21 sierpnia 2007, o 20:11

Postprzez JUlia » 23 sierpnia 2007, o 13:22

Uwielbiam Dostojewskiego, wszyscy przeważnie zaczynają od "zbrodni i kary" bo to lektura w 2 klasie szkoły średniej. Ja zaczęłam Dostojewskiego czytać dużo wcześniej i tak przeczytałam wszystkie jego książki. Najbardziej podoba mi się 'Idiota' powieść poemat, ta która w zamierzeniu autora miała być lepsza od Zbrodni i Kary, motyw dwóch rywalek. Dostojewski potrafi tworzyć doskonały nastrój nie opowiadając wszystkiego wprost ( patrz: scena w której Rogożyn i książę Myszkin spotykają się w jego domu po zniknięciu Nastazji Filipowny). Wszelkie pozostałe książki jak "Biesy" "Bracia Karamazow", "Zbrodnia i kara" właściwie są o tym samym - o poszukiwaniu prawdy własnej filozofii wiary. Trochę mniej podobały mi się " Wspomnienia z domu umarłych " opowiadające przeżycia z zesłania pisarza, ale może to dlatego, że bardziej podobają mi się walory psychologiczne jego książek niż strona historyczna. Aczkolwiek jest pewne zdarzenie z życia pisarza: kiedy zostaje skazany na śmierć wraz z innymi zostaje już postawiony przed plutonem egzekucyjnym, myśli, że umrze i nagle w ost. chwili zostaje ułaskawiony. Ten motyw (wszystkie emocje jakie mu wtedy towarzyszyły myśli) też zostaje wykorzystany w "Idiocie".

Przepraszam, że tak chaotycznie, ale samo nazwisko pisarza wzbudza we mnie niesamowite emocje :D
Ostatnio edytowano 25 sierpnia 2008, o 20:01 przez JUlia, łącznie edytowano 2 razy
JUlia
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, o 11:12

Postprzez Lacrima » 23 sierpnia 2007, o 13:58

Ja się dowiedziałam o "Zbrodni i karze" gdzieś w 6 klasie podstawówki przez przypadek, kiedy to siostra za świadectwo z paskiem dostała ją w nagrodę... Tak mi się nudziło, to wzięłam ją do ręki i gdy skończyłam, byłam tak oczarowana, że popędziłam do biblioteki po inne jego powieści... W ciągu tych kilku lat "Zbrodnie i karę" przeczytałam gdzieś z 5 razy i muszę powiedzieć, że ani trochę mi się nie znudziła. Jest bardzo wartościowa... Teraz idę do 2 liceum i się cieszę, bo znów będę miała okazję, by ją przeczytać :D ...
Ostatnio edytowano 25 sierpnia 2008, o 20:03 przez Lacrima, łącznie edytowano 1 raz
MEIN HERZ BRENNT!!!


J...... :*
Lacrima
Nabijacz
 
Posty: 475
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, o 08:53

Postprzez Waste_Manager » 23 sierpnia 2007, o 16:39

Nie sięgnąłem jeszcze po nic od tego pana :D i nie będę miał okazji bo w księgozbiorze nie mam a do Polski nie wracam :P
Ostatnio edytowano 25 sierpnia 2008, o 20:03 przez Waste_Manager, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Waste_Manager
Nabijacz
 
Posty: 306
Dołączył(a): 21 sierpnia 2007, o 17:33
Lokalizacja: Bournemouth, GB

Postprzez Tija » 24 sierpnia 2007, o 12:48

Ja byłam jedyną osobą z klasy względnie znającą twórczość pana Dostojewskiego po zza wspomnianym tutaj dziełem " Zbrodnia i Kara" i jako jedyna ją przeczytam. On potrafił na prawdę nieźle przedstawiać rzeczywistość go otaczającą (no ale w końcu realista) :D
Ostatnio edytowano 25 sierpnia 2008, o 20:04 przez Tija, łącznie edytowano 1 raz
My only love :* :* :* :* <3<3<3<3J<3K<3<3<3<3 :* :* :* :*

Dum spiro, spero...
Avatar użytkownika
Tija
Moderator
 
Posty: 822
Dołączył(a): 24 sierpnia 2007, o 12:14
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Enemy » 18 czerwca 2008, o 13:40

Czytałem "Zbrodnie i kare" (tyle z jego dzieł). Momentami książka była ciekawa ale zabijały mnie te momenty przeżyć i opisy tego co czuł Raskolnikow bo wole jak opisywana jest jakaś akcja i coś się dzieje. No ale to była jedna z ciekawszych lektur.
Ostatnio edytowano 25 sierpnia 2008, o 20:05 przez Enemy, łącznie edytowano 1 raz
Rzeczywistosci nie znosze ..

Why do all good things come to an end?
Avatar użytkownika
Enemy
Początkujący
 
Posty: 65
Dołączył(a): 21 sierpnia 2007, o 22:22
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Alex Krycek » 27 lutego 2010, o 12:37

"Zbrodnia I Kara" również obowiązkowa lektura i również przeczytałem całą. Literatura rosyjska jest chyba najciekawsza z tego kanonu lektur.
Avatar użytkownika
Alex Krycek
Nowy
 
Posty: 40
Dołączył(a): 28 stycznia 2008, o 14:22

Postprzez micha21 » 27 lutego 2010, o 13:25

Alex Krycek napisał(a):"Zbrodnia I Kara" również obowiązkowa lektura i również przeczytałem całą. Literatura rosyjska jest chyba najciekawsza z tego kanonu lektur.

Zgadzam się z Tobą w 100% mieli trochę nie równo pod sufitem, ale super pisali.
Bez wytchnienia oddaj się chwili zapomnienia
micha21
Nabijacz
 
Posty: 401
Dołączył(a): 2 listopada 2008, o 00:02
Lokalizacja: RSL

Postprzez Vedis » 27 lutego 2010, o 20:48

Enemy napisał(a):Czytałem "Zbrodnie i kare" (tyle z jego dzieł). Momentami książka była ciekawa ale zabijały mnie te momenty przeżyć i opisy tego co czuł Raskolnikow bo wole jak opisywana jest jakaś akcja i coś się dzieje. No ale to była jedna z ciekawszych lektur.


Właśnie nie! Ja uwielbiam opisy przeżyć i uczuć, to najlepsze co może być w literaturze. Nie lubię natomiast jakiś sensacyjnych opowieści, w których w ogóle nie ma opisanych myśli bohaterów.

Ja z Dostojewskiego czytałam tylko "Zbrodnię i Karę". Książka jest ciekawa i wciągająca. Główny bohater jednak nie był zbyt mądry moim zdaniem. Przeczytał filozofię według której wybitne jednostki mogą zabijać i pomyślał, że to oznacza, iż może zabić staruszkę :rolleyes: W ogóle nie zrozumiał, o co chodzi, a potem cierpiał.
Tak poza tym to nie jestem zwolenniczką chrześcijańskiej filozofii, a przesłanie książki jest chrześcijańskie.
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Vedis
Spamer
 
Posty: 640
Dołączył(a): 12 listopada 2008, o 09:55

Postprzez Nina » 28 lutego 2010, o 00:22

micha21 napisał(a):Zgadzam się z Tobą w 100% mieli trochę nie równo pod sufitem, ale super pisali.


I o to właśnie chodzi - im bardziej autor ma zrąbaną psychikę tym lepsze jest Jego dzieło :eye: .
Niech muzyka dotknie Cię jedwabnie
Słysz ją, poczuj gdy Tobą zawładnie
Otwórz duszę swą, niech marzenia wolne tchną
W tej ciemności której zwalczyć nie masz sił
W ciemności co w muzyce nocy tkwi...
Avatar użytkownika
Nina
Zaawansowany
 
Posty: 176
Dołączył(a): 26 października 2009, o 17:35
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Damroka » 28 lutego 2010, o 09:01

///////////////////////////////////
Ostatnio edytowano 8 kwietnia 2012, o 20:06 przez Damroka, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Damroka
Nowy
 
Posty: 48
Dołączył(a): 29 maja 2009, o 09:40

Postprzez Vedis » 28 lutego 2010, o 20:59

Ja nie mówiłam, ze pogardzam autorem. Książka jest ciekawa i bardzo dobra. Nie jest to po prostu moja ulubione dzieło, ale przyjemnie się czyta "ZiK" ;)
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Vedis
Spamer
 
Posty: 640
Dołączył(a): 12 listopada 2008, o 09:55

Postprzez Damroka » 1 marca 2010, o 12:31

///////////////////////////////////
Ostatnio edytowano 8 kwietnia 2012, o 20:05 przez Damroka, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Damroka
Nowy
 
Posty: 48
Dołączył(a): 29 maja 2009, o 09:40

Następna strona

Powrót do Książka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron