Kultury poszczególnych krajów

O pierwszej miesiączce jak i zakupie nowej mikrofalówki.

Moderatorzy: koko, szym

Kultury poszczególnych krajów

Postprzez Mirva » 28 kwietnia 2009, o 14:37

Na pewno interesujecie się tradycjami i kulturami niektórych krajów, a więc proponuję dyskusję na ten temat ;)

Jeśli chodzi o mnie, interesuje mnie kultura Irlandii:

Mentalność
Irlandczycy od wieków znani są ze swojej gościnności. Istnieje wierzenie, według którego odwrócenie się plecami do nieznajomego w potrzebie przynosi domowi pecha. Drzwi frontowe do domu są w porze obiadowej często otwarte; każdy przechodzień może wejść i dołączyć do posiłku.

Podczas gdy wiele dawnych wierzeń i przesądów zanika, irlandzkie ciepło i gościnność pozostają ważnymi cechami narodowymi. Praktykowane są nie tylko w domach, ale też na przykład w pubach. Każdy, kto dołącza do grupy pijących, automatycznie stawia wszystkim kolejkę. Podobnie nikt nie zapali papierosa, zanim najpierw nie poczęstuje nim zgromadzonych.



Czas wolny

Większość irlandzkich mężczyzn spędza całe godziny w pubach nad kuflem piwa lub ale, grając w strzałki i rozmawiając z kolegami. W ostatnich latach widok kobiety w pubie dziwni coraz mniej, choć wciąż pozostaje on głównie męskim terytorium.

Puby są również miejscem tradycyjnego muzykowania, w tym tzw. 'craic', sposobu spędzania czasu polegającego na graniu i słuchaniu muzyki połączonym z żartowaniem, piciem alkoholu i flirtowaniem z płcią przeciwną.

Inne popularne formy spędzania wolnego czasu to m.in. granie w szachy, bingo i brydża.


Folklor
Irlandczycy znani są z zamiłowania do opowieści. Do dziś znane są legendy z czasów druidów i pierwszych celtyckich poetów opowiadające o przedchrześcijańskich bohaterach i bohaterkach irlandzkich.

Wiele legend dotyczy Cuchulainna, który sam jeden bronił Ulsteru. Inne pochodzą z czasów pierwszego irlandzkiego króla, Cormaca Mac Arta.

Współcześni autorzy starają się, by dawne opowieści nie zostały zapomniane. William Butler Yeats napisał pięć sztuk o legendarnych przygodach Cuchlainna. Ostatnia powieść Jamesa Joyce'a, 'Finnegans Wake' - której główny bohater indentyfikowany jest z mityczną postacią Finna MacCoola - wypełniona jest irlandzkimi legendami i mitami.

Irlandzkim dzieciom do dziś opowiada się historie o legendarnych bohaterach, takich jak m.in. MacCool oraz Saint Finnabar, który podobno zabił ostatniego smoka w Irlandii.


:mrgreen:
"The ground may be moving fast
But I tied my boots to a broken mast"
Avatar użytkownika
Mirva
Nabijacz
 
Posty: 330
Dołączył(a): 18 lutego 2009, o 10:15
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Lacrima » 17 czerwca 2009, o 14:17

Kultura ogólnosłowiańska (z wytłuszczeniem rosyjskiej :love: )
Więc może przedstawię narazie tylko rosyjską ^^

Pochodzenie nazwy kraju
Nazwa Rosja, którą zaczęto używać pod koniec XV wieku, pochodzi od greckiej nazwy Rusi Ῥώς (Rhos). Zatem Rosja znaczy tyle co "Ruś"[3]. O ile etymologia słowa Rosja wydaje się oczywista, o tyle pochodzenie słowa Ruś wzbudza wiele kontrowersji. W historii wywodzono ją od nazwy starożytnego plemienia Roksolanów (hipoteza Szymona Zimorowica i Gieorgija Wiernadskiego), albo od słowa "rossieja" co oznacza "po ziemi, daleko" (hipoteza Macieja Stryjkowskiego). Współcześni językoznawcy wywodzą najczęściej nazwę "Ruś" od ugrofińskiego słowa "Ruotsi", które oznacza "mieszkańcy wybrzeża", "brzeżanie". Finowie do dzisiaj nazywają tak również Szwedów, od których słowo to mogli przejąć, gdyż roslag oznacza w staronordyjskim "wybrzeże"[4]. Przez szereg stuleci używano dwóch nazw kraju równolegle. Nazwa Rosja stała się zdecydowanie bardziej popularna od Rusi dopiero w XVIII wieku.

Religia
Ze względu na specyfikę religijności Rosji i znaczne zróżnicowane wyznaniowe niemożliwe jest uzyskanie rzetelnych i jednoznacznych danych. Wg różnych badań 53-73% obywateli Rosji to chrześcijanie (51-71% prawosławni, 1-2% katolicy, 1% protestanci), 6-15% to muzułmanie. Wyznawcy innych religii stanowią mniej niż 1% populacji. Liczba ateistów, agnostyków i wyznawców religii nieodwołujących się do pojęcia Boga/bogów (np. buddyzmu) wynosi 24-48%[16].

95% zarejestrowanych prawosławnych przynależy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[17]. Liczba praktykujących prawosławnych jest stosunkowo niska i wynosi 15-20%[18], przy czym regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) na nabożeństwa do cerkwi przychodzi 4-7% Rosjan[potrzebne źródło]. W 988 r. prawosławie przyjął książę kijowski Włodzimierz I Wielki. Data chrztu Rusi często jest uważana za początek samego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Kościół stanowił początkowo metropolię w składzie Patriarchatu Konstantynopola i to właśnie patriarcha ekumeniczny dokonywał konsekracji głowy ruskiego prawosławia. Metropolita początkowo rezydował w Kijowie. Po najazdach tatarskich Kijów utracił jednak swe polityczne znaczenie. W 1299 r. metropolita Maksym przeniósł swą siedzibę do Włodzimierza[19]. W 1325 r. następca Maksyma, Piotr przeniósł stolicę Kościoła do Moskwy. W 1448 r. Kościół uzyskał niezależność od Patriarchatu Konstantynopola (status autokefalii), a metropolita Jonasz tytuł Metropolity Moskwy i Wszechrusi. W 1589 r. metropolita Jow stał się pierwszym patriarchą Moskwy i Wszechrusi. Jako patriarchat zajmuje on piąte miejsce w dyptychu Kościołów prawosławnych, tuż po czterech patriarchatach starożytnych - konstantynopolitańskim, jerozolimskim, antiocheńskim i aleksandryjskim. Rosyjski Kościół Pawosławny posiada obecnie: 157 diecezji, 29 268 parafii, 203 biskupów, 30 670 księży i diakonów, 829 monastyrów oraz 87 szkół teologicznych (w tym 5 akademii duchowych i 3 uniwersytety)[20].

Islam jest najbardziej rozpowszechniony na Powołżu, północnym Kaukazie, zachodniej Syberii i w niektórych wielkich miastach. Buddyzm jest religią tradycyjną w trzech regionach Rosji: Kałmucja, Tuwa i Buriacja. W niektórych regionach, jak np. Jakucja lub Czukotka spotykane są praktyki i wierzenia szamanistyczne, należące do najstarszych wierzeń na świecie w ogóle.

Kultura Rosji - informacje ogólne

Początki rosyjskiej kultury biorą się od czasu przyjścia chrześcijaństwa na Ruś, tysiąclecie którego było obchodzone w 1988 roku. Od tych czasów Rosja stała się spadkobierczynią bizantyjskiej kultury, w klasztorach i cerkwiach zaczęy się gromadzić literatury i sztuki, a one same po stuleciach przekształciły się w pomniki architektury.

Rosyjska literatura, powstała na przełomie X-XI w. w związku z rozwojem piśmiennictwa i kultury feudalnej Rusi. Jej fundamentem stała się ustna twórczość ludowa - tzw. byliny, skazy, pieśni, legendy i inne przejawy folkloru.

W rozwoju staroruskiej literatury XI-XIII w. znaczną rolę odegrały integralne związki Rusi z Bizancjum i kulturą południowosłowiańską, skąd przeniesione zostały na Ruś m.in. wzorce literatury religijnej.

Rosyjska sztuka, najstarsze zabytki na terenach Rosji pochodzą z paleolitu (statuetki, posążki zwierząt, rysunki naskalne itd.). Do epoki neolitu zaliczają sie wyroby ceramiczne, rzeźba ornamentalna w kamieniu i kości.

Z II-I tysiąclecia p.n.e. pochodzą wyroby artystyczne z metalu. Główną baze sztuki rosyjskiej stanowiła kultura plemion południowo- i wschodniosłowiańskich, a także sztuka bizantyjska i grecka.



Ogólnie w kulturze rosyjskiej pociąga mnie wszystko. Historię może nie zawsze miała chwalebną, ale... I tak kocham :love:
MEIN HERZ BRENNT!!!


J...... :*
Lacrima
Nabijacz
 
Posty: 475
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, o 08:53


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron