Najlepsza polska stolica województwa.

O pierwszej miesiączce jak i zakupie nowej mikrofalówki.

Moderatorzy: koko, szym

Ulubione miasto?

Gdańsk
3
11%
Katowice
1
4%
Kraków
9
32%
Łódź
2
7%
Lublin
1
4%
Poznań
2
7%
Szczecin
1
4%
Toruń
1
4%
Warszawa
0
Brak głosów
Wrocław
4
14%
Białystok
0
Brak głosów
Bydgoszcz
1
4%
Gorzów Wielkopolski
0
Brak głosów
Kielce
0
Brak głosów
Olsztyn
0
Brak głosów
Opole
1
4%
Rzeszów
1
4%
Zielona Góra
1
4%
 
Liczba głosów : 28

Postprzez Alexander » 26 stycznia 2010, o 12:42

Odnośnie wcześniejszych wypowiedzi ArX'a i Vedis to jedynie kolejny raz dodam, że ankieta jest poglądowa i to, że jakiegoś miasta nie ma w ankiecie, nie oznacza, że nie można o nim dyskutować. Ale oczywiście zamiast się wypowiedzieć na poziomie w temacie i pominąć sprawę ankiety, to lepiej było nic nie wnieść do tematu i robić awanturę... Ale sprawa rozwiązana, bo limit został zwiększony. Czy teraz można oczekiwać już jakiegoś poziomu wypowiedzi?

A tymczasem, jak niektórzy wiedzą, albo i nie - Polska otrzymała możliwość wyboru jednego miasta, jako Europejskiej Stolicy kultury na rok 2016. Zgłosiły się Białystok, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. (wszystko wygląda na to, że Kraków, będący już Europejską Stolicą Kultury 2000, nie zamierza brać udziału w konkursie) Miasta maja czas do na wysłanie projektów obchodów tego święta do dnia 30 sierpnia, po której to dacie 13 specjalistów powołanych przez polskiego ministra kultury oraz Komisję Europejską wybierze trójkę finalistów spośród wszystkich kandydujących miast, a w 2011 r. okaże się, które z nich ostatecznie w 2016 roku otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Plan programu dzieli się na 2 części: „Wymiar europejski” oraz „Miasto i obywatele”. Myślę, że sprawa tego wydarzenia mieści się w zakresie tematu, więc przydałoby się ją omówić. Które z miast może najlepiej zaprezentować Polskę reszcie Europy? Które waszym zasługuje na prestiżowy tytuł "Stolicy kultury?". Które ma najciekawszą historię, dzięki czemu będzie miało duże szanse na dobre wykorzystanie obu części programu?
Obrazek
Avatar użytkownika
Alexander
Moderator
 
Posty: 1399
Dołączył(a): 21 października 2008, o 17:54
Lokalizacja: Tegucigalpa, Honduras.

Postprzez koko » 26 stycznia 2010, o 12:56

Lokalny patriotyzm górą! :pomp: Przykro mi było patrzeć na to 0 przy Katowicach i .. :eye:

Mnie tam Kato się podobają. :eye: Z takich " interesujących atrakcji" to oczywiście Silesia City Center - wszystkiego dużo, wszystko drogie, ogólnie i tak nic nie kupisz. :ups: Jeżeli ktoś chce się ukulturalnić to polecam Teatr Wyspiańskiego. Poza tym Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku częściowo znajduje się na terenie Katowic, a to bardzo ciekawy teren: ZOO, Wesołe Miasteczko, Park Linowy itp. itd. :D :coctail:
Obrazek
Avatar użytkownika
koko
Moderator
 
Posty: 2875
Dołączył(a): 30 lipca 2008, o 13:43
Lokalizacja: Kraina Miłości

Postprzez Pofyrtaniec » 26 stycznia 2010, o 13:30

Julcia_Volk napisał(a):i nie wiem czy w Szczecinie są w ogóle jakieś miejsca o znaczeniu kulturowym

Rzeczywiście nie ma ich dużo. Warte zobaczenia wg mnie są Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, Filharmonia (jako taka), Jasne Błonia oraz Cmentarz Centralny (3 miejsce pod względem wielkości w Europie). Szczecin jest nudnym miastem, w którym nic nigdy się nie dzieje a wszystkie imprezy omijają nas wielkim łukiem. Warto jednak odwiedzić te miejsca, które wymieniłem, ale na to wystarczy... ja wiem... 2 dni, może 3 jeżeli ktoś chciałby spędzić w nich więcej czasu. No i to było by na tyle o Szczecinie ;) Jednorazowa wizyta wystarczyłaby.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pofyrtaniec
Moderator
 
Posty: 1971
Dołączył(a): 21 sierpnia 2007, o 17:25
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Nina » 26 stycznia 2010, o 14:23

Wybrałam Kraków - z sentymentu i dlatego, że uwielbiam to miasto. Ma szczególną atmosferę, której próżno szukać w innym mieście. Podoba mi się tu niemal wszystko - starówka, uliczki... Drugą lokatę zajmuje u mnie Toruń i Poznań (pierniki i koziołki robią swoje :ups: ).

Niestety pomimo tego, że jestem mieszkanką Lublina - nie darzę tego miasta zbytnim sentymentem. Większość z Was ma rację - i Lublin i miasta ościenne to niestety kompletna czarna owca na mapie Polski. Przykre, ale mieszkańcy tego regionu to wiedzą i nie ukrywają tego. Tak samo Ci, którzy przybywają tutaj gościnnie. Grunt to szczerość.
Ostatnio edytowano 26 stycznia 2010, o 14:23 przez Nina, łącznie edytowano 1 raz
Niech muzyka dotknie Cię jedwabnie
Słysz ją, poczuj gdy Tobą zawładnie
Otwórz duszę swą, niech marzenia wolne tchną
W tej ciemności której zwalczyć nie masz sił
W ciemności co w muzyce nocy tkwi...
Avatar użytkownika
Nina
Zaawansowany
 
Posty: 176
Dołączył(a): 26 października 2009, o 17:35
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Tija » 26 stycznia 2010, o 14:23

J-V Łódź nie była zniszczona przez przemysł. To nie znaczy że miastem przemysłowym nie była. W Łodzi dominował przemysł lekki - włókiennictwo. W czasie wojny również Łódź nie ucierpiała.

Co do stolicy kultury. To w Łodzi jest wiele festiwali, na przykład niedługo w teatrze powszechnym odbędzie się Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Mamy różnego rodzaju inne festiwale Camerimage, wspomniany przeze mnie 4 kultur. Mamy dużo wspaniałych pałaców z końca XIX np pałac I. Poznańskiego, tuż przy manufakturze. Pałac Herbsta na Księży Młynie. Mamy Muzeum Sztuki w którym jest wiele międzynarodowych wystaw. Mamy sławną Szkołę Filmową.
My only love :* :* :* :* <3<3<3<3J<3K<3<3<3<3 :* :* :* :*

Dum spiro, spero...
Avatar użytkownika
Tija
Moderator
 
Posty: 822
Dołączył(a): 24 sierpnia 2007, o 12:14
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Patela » 26 stycznia 2010, o 14:29

Ja tam w szczecinie jestem 2 razy na rok xd w tamte wakacje byłam z kuzynką w jakimś klubie , było nawet ciekawie .. szczecin nie jest aż tak nudny .. no chyba że taksówkarze i ich opowieści ile wyciąga ich samochód i w ile dojechali do Berlina :bum: .
Avatar użytkownika
Patela
Zaawansowany
 
Posty: 168
Dołączył(a): 15 maja 2009, o 07:08
Lokalizacja: z WDK

Postprzez ArX » 26 stycznia 2010, o 14:54

No to żeby wychwalić Bydgoszcz pod Niebiosa i pokazać jak pięknym jest miastem, zapodam kilka cytatów. :)

"Miasto słynie przede wszystkim z tutejszej filharmonii, cenionej na całym świecie ze względu na długie tradycje oraz przestrzenną salę koncertową o wyjątkowych warunkach akustycznych. W Filharmonii występowało wielu znakomitych muzyków – np. Luciano Pavarotti. W Bydgoszczy organizowany jest znany na całym świecie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego."

"Bydgoszcz należy do miast o największej liczbie i powierzchni parków w Polsce (posiada ich 874 ha, zajmując drugie miejsce po Warszawie). W Bydgoszczy możemy też odwiedzić największy park miejski w Polsce - Myślęcinek - o powierzchni 830 ha, usytuowany tylko 5 km od centrum miasta."

"Podstawowym i oryginalnym walorem Bydgoszczy jest jednak woda: rzeki, kanały, budowle hydrotechniczne, bulwary, nabrzeża, kaskady oraz elewacja zabudowy miasta od strony rzeki." Tu nadmienię, że Bydgoszcz przez obcokrajowców, nazywana jest Wenecją Północy. ;)



'Unikalnym zabytkiem Bydgoszczy jest najstarszy w Polsce Kanał Bydgoski (1774) - śródlądowy łącznik pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią."

"Na terenie miasta lokacyjnego znajdują się historyczne ulice i place miejskie. Do nowszych obiektów zalicza się monumentalny pomnik Kazimierza Wielkiego – dawcy praw miejskich dla Bydgoszczy i budowniczego zamku."

[center]Obrazek
[/center]

"Przez Bydgoszcz przebiega najdłuższa w Europie Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-1"

"W 1849 r. zlokalizowano w mieście pierwszą w Europie i na świecie państwową Dyrekcję Kolei, która stała się najbardziej prestiżową instytucją, jaka została zlokalizowana w Bydgoszczy w XIX w. "

"Największym z obiektów jest most przez Wisłę im. Rudolfa Modrzejewskiego, którzy ma długość 1 km. Natomiast najstarszym zachowanym obiektem są mosty kolejowe przez Brdę z 1851 r."

'W Bydgoszczy znajduje się także miejsce ważne dla współczesnej kultury europejskiej, jeden z ośrodków powstania tzw. muzyki yassowej – klub Mózg założony przez Jacka Majewskiego i Sławomira Janickiego. Z "Mózgiem" związani są tacy artyści jak Tomasz Gwinciński, Tymon Tymański, Jerzy Mazzoll, Kazik Staszewski i wielu innych artystów polskich i zagranicznych."

"Bydgoszczy działa też jedyne w kraju muzeum wojskowe (Pomorskie Muzeum Wojskowe) specjalizujące się w dokumentowaniu najnowszej (XIX-XX w.) polskiej historii wojskowej, a w szczególności historii Pomorskiego Okręgu Wojskowego."

"W Bydgoszczy istnieje obecnie 19 uczelni wyższych (4 państwowe i 15 niepaństwowych). Wieloprofilowość bydgoskich uczelni (humanistyczna, techniczno-rolnicza, medyczna, muzyczna) sprawia, iż miasto jest jednym z większych ośrodków edukacyjnych w Polsce. To właśnie w Bydgoszczy znajdują się jedyne w województwie kujawsko-pomorskim publiczne uczelnie – techniczna, artystyczna i medyczna."

"Od połowy lat 90. zaobserwować można dynamiczny rozwój uczelni niepublicznych, z których znaczącą jest największa w Polsce Wyższa Szkoła Gospodarki (istniejąca od 1999), kształcąca 6.994 studentów."

"Na szczególną uwagę zasługuje Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka (tzw. RCO), znajdujące się w dzielnicy Fordon. Słynie ono nie tylko z wielokrotnych wygranych w rankingach na najlepszy szpital w Polsce, lecz i z wysoce specjalistycznych badań z wykorzystaniem m.in. pierwszego w Polsce PET-CT (Pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa)."

"W Bydgoszczy od 2000 r. odbywa się wiele międzynarodowych imprez sportowych oraz meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej, koszykówce, siatkówce. Jedną z największych imprez pod względem logistycznym były 12. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Juniorów 2008."

"Wyjątkowe sukcesy osiągają wioślarze: klub Bydgostia jest od 16 lat (1993-2009) nieprzerwanie drużynowym mistrzem Polski."

"Bydgoszcz już przed II wojną światową nazywano „polskim Henley”, a do czasów dzisiejszych „miastem wioślarzy.”"

" Na początku XX wieku na terytorium dzisiejszej Bydgoszczy znajdowało się 12 świątyń ewangelickich, podczas gdy katolickich jedynie 6. Największą liczbę wyznawców skupiał kościół ewangelicko-unijny. W okresie międzywojennym Bydgoszcz stanowiła największą w Polsce placówkę tego kościoła i obok Poznania najbardziej dynamiczny ośrodek działalności ewangelików niemieckich."

Ciekawostki historyczne i zdjęcia później. :P
ArX
Zaawansowany
 
Posty: 227
Dołączył(a): 2 listopada 2008, o 22:03

Postprzez micha21 » 26 stycznia 2010, o 16:32

Kurcze, pomimo ze jestem ze śląska to jakoś Katowice nie podobają mi się. Wolałabym, swoją Rudę ale to nie miasto wojewódzkie, a szkoda. No i mam mały dylemat Przez Wrocław przejeżdżam, i lubię dolny Śląsk, a jeszcze bardziej Jelonkę. No to chyba jednak na Kraków, ale zastanowię się jeszcze. 8)
Bez wytchnienia oddaj się chwili zapomnienia
micha21
Nabijacz
 
Posty: 401
Dołączył(a): 2 listopada 2008, o 00:02
Lokalizacja: RSL

Postprzez kasjer » 26 stycznia 2010, o 16:45

Toruń i tak jest najlepszym miastem;)
Wiecie ile gwiazd się tam urodziło?
dużo np. ja ;)
do tego dużo zespołów hard rock'owych i haevy metalowych.
takich jak:
Butelka, Homo Faber i jeszcze parę;)
a do tego najlepsze kluby w Polsce takie jak:
Od nowa, NRD, pod niebieskim wielorybem itp.
Zapraszam do zwiedzania;)
Jeśli obrażasz t.A.T.u strzel sobie w łeb zanim ja cie dopadnę...
Avatar użytkownika
kasjer
Początkujący
 
Posty: 63
Dołączył(a): 2 sierpnia 2009, o 20:52
Lokalizacja: Toruń

Postprzez ArX » 26 stycznia 2010, o 17:09

To ja jeszcze zdjęciucha dodam. :luv: :love:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podoba Wam się?? :luv: :rose:
ArX
Zaawansowany
 
Posty: 227
Dołączył(a): 2 listopada 2008, o 22:03

Postprzez mysz87 » 13 lutego 2010, o 20:58

Mi najlepiej jest w Pyrlandii^^ wszędzie jest blisko i ładnie;p fajni ludzie ;D zamierzam zamieszkać tam na stałe a nie w czasie studiowania tylko ;D Kraków -ok ale nie kiedy jesteś kibicem bo nie wiadomo kto Ci sprzeda kose (nóż wbije) za szalik ulubionej drużyny.
Polityku jeden z drugim, pamiętajcie małych ludzi,
bo bez nich żaden z was nigdy nie byłby taki duży.
Nie zapominajcie nigdy, bo lud nigdy nie zapomni,
za kłamstwa, krzywdy przyjdzie czas że się upomni.
Avatar użytkownika
mysz87
Zaawansowany
 
Posty: 173
Dołączył(a): 21 sierpnia 2007, o 17:38
Lokalizacja: loża Szyderców

Postprzez Iluminati91 » 20 lutego 2010, o 12:30

Ok, będę patriotką i oddaję głos na Opole. Aczkolwiek marzy mi się Wrocław...
Avatar użytkownika
Iluminati91
Nowy
 
Posty: 23
Dołączył(a): 12 lutego 2010, o 00:48

Postprzez Werona » 20 lutego 2010, o 13:54

Zielona Góra! :oczka: Jakżeby inaczej :P . Cudowne miasto, kocham je bezgranicznie. To mój dom, moja mała ojczyzna. Rzadko się stąd ruszam z prostej przyczyny - ledwie ujadę kawałek już zaczynam tęsknić. :run:
Werona
 

Poprzednia strona

Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron