Hejtuję bo mogę - kącik wymiany konstruktywnej krytyki

O solowej karierze oraz nogach "jak butelki mleka".

Moderatorzy: koko, Alexander, szym

Re: Hejtuję bo mogę - kącik wymiany konstruktywnej krytyki

Postprzez aREk » 29 sierpnia 2012, o 10:35

szarit napisał(a):
aREk napisał/a:
Wygląda na to, że tak Selene jak i Helena mają wspólny źródłosłów, bo oba imiona są związane z Księżycem. Może warto zwrócić też uwagę na to, że Księżyc to dla niektórych również Luna. Od "luna" pochodzi słowo "lunatyk", więc fani Leny powinni być "lenatykami"

Niekoniecznie Selene znaczy dosłownie "księżyc",a Helena nie ,bo "pochodnia","blask" czy "jasność " nie są odpowiednikiem księżyca..można to dopisać to równie dobrze do słońca...albo ognia.No i "Luna"wyraz ten nie jest z greckiego ,a łaciny to jest jednak różnica i to wbrew pozorom całkiem spora ,bo jednak kulturowa...wbrew temu co się powszechnie uważa miedzy Italikami a Grekami było i jest sporo różnic..


Ja czytałem, że Helena albo oznacza właśnie "światłość" albo "pochodnię" albo że pochodzi od imienia Selene. Przypuszczam, że w tej chwili już do tego za bardzo nie dojdziemy, bo wiadomo, że kwestie etymologii są rozwlekłe, zagmatwane, a przy tym szalenie ciekawe. Zastanawiam się tylko, czy słowa "selene" i "luna" nie mają wspólnego źródłosłowu, bo brzmią nieco podobnie, ale możliwe, że wykształciły się też całkiem osobno, bo w innych kulturach, jak mówisz ;)
aREk
Nowy
 
Posty: 30
Dołączył(a): 21 maja 2012, o 17:22

Re: Hejtuję bo mogę - kącik wymiany konstruktywnej krytyki

Postprzez szarit » 29 sierpnia 2012, o 13:43

aREK napisał/a:
Ja czytałem, że Helena albo oznacza właśnie "światłość" albo "pochodnię" albo że pochodzi od imienia Selene. Przypuszczam, że w tej chwili już do tego za bardzo nie dojdziemy, bo wiadomo, że kwestie etymologii są rozwlekłe, zagmatwane, a przy tym szalenie ciekawe. Zastanawiam się tylko, czy słowa "selene" i "luna" nie mają wspólnego źródłosłowu, bo brzmią nieco podobnie, ale możliwe, że wykształciły się też całkiem osobno, bo w innych kulturach, jak mówisz

Nie wiem jak dokładnie Helena ,ale Selene ma swoją etymologię i oznacza dosłownie z greckiego "światło księżyca" :coctail: ..I jest podobnie jak imiona Zeus,Posejdon Demeter itp.imieniem pochodzenia pelazgijskiego.Pelazgowie to rdzenna, autochtoniczna ludność nieindoeuropejska Grecji..Ale przybysze(w różnych falach) zasymilowali się z ich językiem oraz religią a także kulturą..nawet sporo mitów greckich są faktycznie pelazgijskie włączone do greckich :mrgreen: .Do dzisiaj język pelazgijski istnieje w zredukowanej formie w dzisiejszym greckim ;) .Co do etymologi imienia Helena pochodzi już z kultury minojskiej(2000-1000p.n.e)czyli jest zdecydowanie późniejsze niż Selene ;) .Niewykluczone że to imię powstało na zasadzie:Anna(Ana)-Anusia(Anita) i tak powstała Helena...Faktem jest że to są 2 całkowicie odrębne imiona o trochę podobnym znaczeniu(co z Eos-jutrzenką lub świtem? ;) ) ,ale za pierwszą Helenę uważa się tą trojańską a nie boginię księżyca..No i Selene była przedstawiana jako srebrnowłosa piękna kobieta ,zaś Helena była znana ze swoich złotych loków..mówiąc wprost była blondynką.. :coctail: A co do Luny pierwotnie to było bóstwo Sabinów podobnie jak Sol ,oba bóstwa zostały w okresie późniejszym włączone do religii rzymian i Lunę "połączono"z grecką Seleną ,a jeszcze w późniejszym czasie z Dianą(boginią życia)tą zaś na odmianę później skojarzono z grecką Artemidą..ot taki mały synkretyzm religijny :coctail: ..
Avatar użytkownika
szarit
Zaawansowany
 
Posty: 250
Dołączył(a): 5 czerwca 2010, o 19:29
Lokalizacja: silesia

Re: Hejtuję bo mogę - kącik wymiany konstruktywnej krytyki

Postprzez Alexander » 29 sierpnia 2012, o 21:07

Obstawiam że Tristram wyleciał - wszystkie komentarze pod postami podpisywane są teraz "Katina Team"
Obrazek
Avatar użytkownika
Alexander
Moderator
 
Posty: 1399
Dołączył(a): 21 października 2008, o 17:54
Lokalizacja: Tegucigalpa, Honduras.

Re: Hejtuję bo mogę - kącik wymiany konstruktywnej krytyki

Postprzez koko » 12 września 2012, o 21:09

Pora pomiauczeć. :eye:

Kilkanaście dni temu miały pojawić się hiszpańskie utwory - nie ma.
Tristram W MAJU obiecał fanom z amerykańskiego fanclubu wideo z Leną odpowiadającą na pytania - nie ma.

I nie będzie niczego. :pope:
Obrazek
Avatar użytkownika
koko
Moderator
 
Posty: 2875
Dołączył(a): 30 lipca 2008, o 13:43
Lokalizacja: Kraina Miłości

Poprzednia strona

Powrót do Lena Katina

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron