Nowy rodzaj chmur.

W Polsce, Uzbekistanie, na świecie i w ogóle.

Moderatorzy: koko, szym

Nowy rodzaj chmur.

Postprzez Alexander » 2 czerwca 2009, o 09:51

Naukowcy uważają, że udało im się odkryć nowy rodzaj chmur. Są to chmury burzowe, którym nadano łacińską nazwę asperatus. Nieznane wcześniej chmury obserwowano na całym świecie. Tworzą na niebie coś w rodzaju ciemnego, grudkowatego dywanu. To przypomina nieco patrzenie od spodu na powierzchnię wzburzonego morza – opowiada Gavin Pretor-Pinney, założyciel Towarzystwa Oceny Chmur, który jako pierwszy zidentyfikował asperatusy na zdjęciach przysyłanych przez zwolenników organizacji. Pracownicy próbują je wszystkie zaklasyfikować, ale z niektórymi się to nie udawało. Stąd pomysł, że być może sfotografowano coś nowego i jedynego w swoim rodzaju.
Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne gromadzi dane pogodowe na temat dni i miejsc, gdzie widziano asperatusy. Wszystko po to, by zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego się tworzą. Nowo odkryte chmury pojawiały się nad równinami w amerykańskim stanie Iowa i nad Australią, a także ponad morzem w okolicach Grenlandii. Obecnie specjaliści z Królewskiego Towarzystwa Meteorologicznego zabiegają, by dodać je do oficjalnej nomenklatury. Jeśli im się uda, będzie to prawdziwy ewenement, ponieważ żadnych uzupełnień nie wprowadzano tu od 1953 roku.

Asperatus pochodzi od łacińskiego słowa aspero, które może oznaczać chropowaty, szorstki lub wzbudzac fale, wzburzac (o wodzie).

Wyglądają dosyć kosmicznie, zobaczcie sami:

Obrazek

Obrazek

Są takie śliczne... :oczka:



źródła: 1 2
Obrazek
Avatar użytkownika
Alexander
Moderator
 
Posty: 1399
Dołączył(a): 21 października 2008, o 17:54
Lokalizacja: Tegucigalpa, Honduras.

Postprzez Lacrima » 2 czerwca 2009, o 12:56

Zachwycające! :oczka: Z początku myślałam, że ta pierwsza fota to obraz olejny :mysli2:
Czemu u nas nie ma takich widoków? :rolleyes:
MEIN HERZ BRENNT!!!


J...... :*
Lacrima
Nabijacz
 
Posty: 475
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, o 08:53

Postprzez tyCi-Tyci » 2 czerwca 2009, o 13:16

Są bardzo ładne tylko ciekawe jakie niebezpieczeństwo kryję się pod tą pięknością??? xD
;] Wszystko co w naturze piękne kryje w sobie coś niebezpiecznego xD... ;]
Klawisze Pianina Są Czarne I Białe A Grają Jak Milion Kolorów W Twojej Podświadomości xD <3...
Avatar użytkownika
tyCi-Tyci
Nowy
 
Posty: 32
Dołączył(a): 1 czerwca 2009, o 21:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postprzez Lacrima » 2 czerwca 2009, o 13:26

tyCi-Tyci napisał(a): ;] Wszystko co w naturze piękne kryje w sobie coś niebezpiecznego xD... ;]

Co za myśl 8)
MEIN HERZ BRENNT!!!


J...... :*
Lacrima
Nabijacz
 
Posty: 475
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, o 08:53

Postprzez Mirva » 2 czerwca 2009, o 14:19

Przepiękne!
Ah! :mrgreen:
"The ground may be moving fast
But I tied my boots to a broken mast"
Avatar użytkownika
Mirva
Nabijacz
 
Posty: 330
Dołączył(a): 18 lutego 2009, o 10:15
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Alexander » 2 czerwca 2009, o 14:35

Podobno zachowują się jak burzowe, ale większości przypadków rozpadają się nie wywołując deszczu... Najbardziej mnie niepokoi to, że wcześniej nie występowały. Jakaś anomalia pogodowa? Może to przez uszkodzenia warstwy ozonowej...
Obrazek
Avatar użytkownika
Alexander
Moderator
 
Posty: 1399
Dołączył(a): 21 października 2008, o 17:54
Lokalizacja: Tegucigalpa, Honduras.

Postprzez koko » 2 czerwca 2009, o 14:47

Widok zapiera dech. :oczka: Na początku myślałam, że to photoshop... :eye:
Szkoda, że u nas takich nie ma.. :palec:
Obrazek
Avatar użytkownika
koko
Moderator
 
Posty: 2875
Dołączył(a): 30 lipca 2008, o 13:43
Lokalizacja: Kraina Miłości

Postprzez Alexander » 2 czerwca 2009, o 14:55

Ja mimo wszystko nie jestem pewien, czy chcialbym takie dziwactwo za oknem...
Pierwsze zdjęcie wygląda zuełnie jak niebo z takiej gry psychodelicznej. Sacrifice się to zwało. I tak takie apokaliptyczne falujące, niebo było. Nie wyglądają te chmurki przyjaźnie. no.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alexander
Moderator
 
Posty: 1399
Dołączył(a): 21 października 2008, o 17:54
Lokalizacja: Tegucigalpa, Honduras.

Postprzez Tyraf » 2 czerwca 2009, o 17:05

Wyglądają przepięknie i tak nienormalnie. Wyjątkowo. Ale podobnie jak Alex zastanawiam się czym to zostało wywołane. Skąd to się wzięło? Bo tego to chyba wcześniej nie było...
Koniec świata się zbliża :>
Chciałem zmienić avatar, ale ten mojego autorstwa ktoś juz używa... Bywa i tak...
Avatar użytkownika
Tyraf
Nowy
 
Posty: 47
Dołączył(a): 30 września 2008, o 10:39
Lokalizacja: W-wa

Postprzez Sasza » 2 czerwca 2009, o 17:39

"...Pofałdowany spód jest najprawdopodobniej wynikiem spotkania chłodnych i ciepłych mas powietrza na styku niższej i środkowej atmosfery. Efekt przypomina początkowe fazy mieszania oliwy z octem podczas przyrządzania winegretu. Profesor Paul Hardaker tłumaczy, że do utworzenia chmury o takim kształcie potrzeba dużo ciepła, a więc energii. Jest ona dość ciemna, co oznacza, iż stanowi duży rezerwuar skondensowanej pary wodnej..."
Hm, koniec świata? Być moze, w końcu rok 2012 juz blisko...Przypomniały mi tez nieco inny rodzaj chmur, te z filmu " Pojutrze", ale to był tylko film...
Sasza
 

Postprzez Tija » 4 czerwca 2009, o 07:22

Zdjęcia zapierają dech w piersiach. Wyglądają pięknie ale mogą okazać się równie groźne co śliczne. Mam jednak nadzieję, że tak się nie stanie.
My only love :* :* :* :* <3<3<3<3J<3K<3<3<3<3 :* :* :* :*

Dum spiro, spero...
Avatar użytkownika
Tija
Moderator
 
Posty: 822
Dołączył(a): 24 sierpnia 2007, o 12:14
Lokalizacja: Łódź

Postprzez February » 5 czerwca 2009, o 22:32

Są piękne, ale wolałbym ich nie widzieć w pobliżu mojego miasta. Budzą niepokój...
Avatar użytkownika
February
Spamer
 
Posty: 626
Dołączył(a): 21 sierpnia 2007, o 21:14

Postprzez koko » 7 czerwca 2009, o 10:47

Jakby im się tak przypatrzeć.... To wyglądają jak z jakiegoś schizowego anime. Ładne, no ale jednak coś w nich jest niepokojącego.
Obrazek
Avatar użytkownika
koko
Moderator
 
Posty: 2875
Dołączył(a): 30 lipca 2008, o 13:43
Lokalizacja: Kraina Miłości

Postprzez Patela » 7 czerwca 2009, o 14:46

Ogólnie wygląda to fajnie .. tylko zdeka dla mnie to dziwne jest ...
Avatar użytkownika
Patela
Zaawansowany
 
Posty: 168
Dołączył(a): 15 maja 2009, o 07:08
Lokalizacja: z WDK

Postprzez Lacrima » 7 czerwca 2009, o 20:04

Julcia_Volk napisał(a):Wygląda to jak Photoshop rzeczywiście. Efekt jest cudowny :oczka: chętnie zobaczyłabym takie zjawisko na żywo, mam tylko nadzieję, że nie jest groźne...

Powiem za tyci-tyci: "Piękne jest niebezpieczne" ;]
MEIN HERZ BRENNT!!!


J...... :*
Lacrima
Nabijacz
 
Posty: 475
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, o 08:53


Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron